piątek, 26 lipca 2013

Karelczyki w myśliwstwie

Karelczyki i ich przydatność w łowiectwie


Rasa przeznaczona głównie na łosie, niedźwiedzie i wilki na terenach Skandynawii oraz na jelenie, dziki i drapieżniki w Europie. Charakteryzuje się dużą pasją łowiecką, wyostrzonym zmysłem, dobrą orientacją przestrzenną, znakomitym węchem, wzrokiem i słuchem, którymi posługuje się niemal na równi. 

Duża samodzielność i niezależność wynikająca ze specyfiki środowiska w jakim kształtowała się rasa sprawiła, że jest on znakomitym towarzyszem i wytrwałym pomocnikiem w polowaniach. Wymaga jednak doświadczonego przewodnika, cierpliwego i bardzo konsekwentnego, jednocześnie musi czuć, że jest potrzebny i kochany, wtedy jest odważny, chętny do walki , zacięty i nieustępliwy. 



Doskonale tropi górnym i dolnym wiatrem - osacza i oszczekuje. Przy osaczaniu zwierzyny zachowuje instynktownie ostrożność, atakując nie od strony głowy, lecz od tyłu. Użytkowość tych psów zależy również od instynktu stadnego, w grupie działają dużo sprawniej i skuteczniej.



Współpracują ze sobą i są zorganizowane. Dlatego myśliwi decydujący się na posiadanie psa rasy Karelczyk powinni rozważyć możliwość posiadania co najmniej pary tych psów. Błędem było by dodanie osobnika innej rasy, gdyż style pracy obu ras różniły by się znacząco i w efekcie mogło by zabraknąć skuteczności działania.

Szpice myśliwskie jako jedyna rasa potrafią tropić i ścigać zwierzynę milczkiem, a oszczekiwać zaczynają dopiero gdy zwierzyna jest osaczona lub sama się zatrzymała. W łowisku poruszają się bezszelestnie, posługują się przeważnie górnym wiatrem podchodząc zwierzynę na bliską odległość. Potrafią pracować w każdych warunkach terenowych i atmosferycznych, zarówno na otwartej przestrzeni jak i w młodnikach czy zaroślach, po czarnej stopie i przy grubej pokrywie śniegu, o każdej porze dnia i nocy.

Współcześni myśliwi chwalą sobie te psy jako dobrych aporterów ptactwa lądowego i wodnego. Używane są przez niektórych myśliwych przy polowaniu na bażanty jak też przy aportowaniu kaczek i gęsi z wody. Są bardzo dobrymi pływakami- zarośla i trzciny nie stanowią dla nich żadnej przeszkody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz